£16.00 ex VAT
- 104 in stock - Available for Immediate Dispatch
104 in stock
| Title | Range | Discount |
|---|---|---|
| Buy 10 | 12 + | 10% £14.40 |
| Bulk Discount: Buy 48 for 15% off | 48 + | 15% £13.60 |
| Buy 72 | 72 + | 20% £12.80 |
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
Traditional 60cl Glass Jar Amber – Box of 6
Transform your space with the warm, soothing glow of our Traditional 60cl Glass Jar in Amber. Perfectly designed for both functionality and style, each jar offers a generous 60cl capacity, create lovely candles with your favourite candle wax and fragrance oils.
Ideal for creating a cosy ambience, this Traditional 60cl Glass Jar in Amber is the perfect for candle makers alike. With a timeless, traditional design, these candle jars fit seamlessly into any kitchen or home decor.
This Traditional 60cl Glass Jar comes in boxes of 6, each equipped with a secure, airtight lid to keep your candle safe and fresh. Whether you make candles for personal use, or commercially, this Traditional 60cl Glass Jar in Amber will add a touch of classic charm.
Not sure which wick to use? Try our Wick Finder Tool to find the best match.
Pair this candle jar with our range of compatible Candle Lids.
Add a professional finish with our range of Candle Boxes to offer style and durability.
Usage & Product Information
-
This item is hand-finished, and as such, small variations or minor imperfections may occur. These are a natural part of the manufacturing process and do not affect performance.
- Our wick recommendations are based on extensive internal burn testing. To ensure optimal wick performance, we also recommend purchasing one size larger and one size smaller to account for burn variations caused by different fragrance oils. Please see here for our wick guide and here for burn test data.
Transit & Breakage Policy
-
We recommend ordering 10% extra to allow for any potential damage during transit.
-
In the event that items are damaged in transit, we will issue a refund for the affected item(s) only. To qualify, clear photographic evidence of the damage, including the item and original packaging, must be provided within 48 hours of delivery.
-
Damage caused by handling after delivery is not covered.
Container Properties
| Material | Glass |
| Finish | Amber, Clear |
| Inner Diameter | 8cm |
| Outer Diameter (Top) | 7.5cm |
| Outer Height | 9.3cm |
| Inner Height: (for wicking) | 8cm |
| Outer Diameter (Bottom) | 9.8cm |
| Wax Capacity | 480g Approx |
| Recommended Wick in Prosoy | TCR 33/20, ECO 12 |
| Recommended Wick in Parasoy | ECO 12, LX20 |
| Recommended Wick in CocoPro | TCR 33/20, ECO 12 |
| Recommended Wick in Nature C3 | TCR 33/20, ECO 12 |
| Recommended Wick in Kerasoy | ECO 12 |
| Recommended Wick in Paraffin | Stabilo 16, LX20 |



