£10.60 ex VAT
- 112 in stock - Available for Immediate Dispatch
112 in stock
| Title | Range | Discount |
|---|---|---|
| Buy 10 | 12 + | 10% £9.54 |
| Bulk Discount: Buy 48 for 15% off | 48 + | 15% £9.01 |
| Buy 72 | 72 + | 20% £8.48 |
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
20cl Goblet Candle Glasses Amber – Box of 6
Illuminate your home ambience with our 20cl Goblet Candle Glasses in Amber. Crafted to perfection, these exquisite blend classic charm with contemporary style. The warm, Amber tone adds a touch of sophistication, making them a versatile choice for any decor.
Each glass is designed to hold 20cl your favourite candle wax, ensuring a long-lasting, captivating glow. Whether it is used individually or as a set, this goblet is the best to create a cosy atmosphere and adding a chic accent to your space.
The set comes beautifully packaged in a sturdy box of six, making it an ideal gift for special occasions or a luxurious treat for yourself. Perfect for intimate dinners, festive gatherings, or simply relaxing evenings, these goblet candle glasses promise to enhance any setting with their timeless allure.
Not sure which wick to use? Try our Wick Finder Tool to find the best match.
Pair this candle jar with our range of compatible Candle Lids.
Add a professional finish with our range of Candle Boxes to offer style and durability.
Usage & Product Information
-
This item is hand-finished, and as such, small variations or minor imperfections may occur. These are a natural part of the manufacturing process and do not affect performance.
- Our wick recommendations are based on extensive internal burn testing. To ensure optimal wick performance, we also recommend purchasing one size larger and one size smaller to account for burn variations caused by different fragrance oils. Please see here for our wick guide and here for burn test data.
Transit & Breakage Policy
-
We recommend ordering 10% extra to allow for any potential damage during transit.
-
In the event that items are damaged in transit, we will issue a refund for the affected item(s) only. To qualify, clear photographic evidence of the damage, including the item and original packaging, must be provided within 48 hours of delivery.
-
Damage caused by handling after delivery is not covered.
Container Properties
| Material | Glass |
| Finish | Amber, Clear |
| Inner Diameter | 7.5cm |
| Outer Diameter (Top) | 8cm |
| Outer Height | 11cm |
| Inner Height: (for wicking) | 8cm |
| Outer Diameter (Bottom) | 8cm |
| Wax Capacity | 165g Approx |
| Recommended Wick in Prosoy | TCR 27/16, ECO 8, |
| Recommended Wick in Parasoy | ECO 6, LX 18 |
| Recommended Wick in CocoPro | TCR 30/18, ECO 8 |
| Recommended Wick in Nature C3 | TCR 30/18, ECO 8 |
| Recommended Wick in Kerasoy | TCR 30/18, ECO 8 |
| Recommended Wick in Paraffin | LX 18, Stabilo 14, |

