£18.00 Original price was: £18.00.£10.80Current price is: £10.80. ex VAT
- 140 in stock - Available for Immediate Dispatch
140 in stock
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
20cl Double Wall Candle Glasses Clear – Box of 6
Create stunning candles with our 20cl Double Wall Candle Glass in Clear. Designed with a sleek, transparent finish, these glass vessels add a modern touch for showcasing the beauty of your candle’s colours and texture.
Ideal for DIY candle making to make elegant gifts for special occasions. The double wall construction provides superior heat resistance and insulation, ensuring an even burn and extended candle life.
Each box consists of six, high quality glass containers, ready to be filled with your preferred wax and fragrance oils. Whether for personal use or commercial projects, these clear double wall candle glasses bring sophistication and versatility to any space.
Not sure which wick to use? Try our Wick Finder Tool to find the best match.
Pair this candle jar with our range of compatible Candle Lids.
Add a professional finish with our range of Candle Boxes to offer style and durability.
Usage & Product Information
-
This item is hand-finished, and as such, small variations or minor imperfections may occur. These are a natural part of the manufacturing process and do not affect performance.
- Our wick recommendations are based on extensive internal burn testing. To ensure optimal wick performance, we also recommend purchasing one size larger and one size smaller to account for burn variations caused by different fragrance oils. Please see here for our wick guide and here for burn test data.
Transit & Breakage Policy
-
We recommend ordering 10% extra to allow for any potential damage during transit.
-
In the event that items are damaged in transit, we will issue a refund for the affected item(s) only. To qualify, clear photographic evidence of the damage, including the item and original packaging, must be provided within 48 hours of delivery.
-
Damage caused by handling after delivery is not covered.
Container Properties
| Material | Glass |
| Finish | Clear |
| Inner Diameter | 7.5cm |
| Outer Diameter (Top) | 8cm |
| Outer Height | 6.8cm |
| Inner Height: (for wicking) | 6.3cm |
| Outer Diameter (Bottom) | 8cm |
| Wax Capacity | 165g Approx |
| Recommended Wick in Prosoy | TCR 27/16, ECO 8, |
| Recommended Wick in Parasoy | ECO 6, LX 18 |
| Recommended Wick in CocoPro | TCR 30/18, ECO 8 |
| Recommended Wick in Nature C3 | TCR 30/18, ECO 8 |
| Recommended Wick in Kerasoy | TCR 30/18, ECO 8 |
| Recommended Wick in Paraffin | LX 18, Stabilo 14, |
