£18.00 ex VAT
- 42 in stock - Available for Immediate Dispatch
42 in stock
| Title | Range | Discount |
|---|---|---|
| Buy 10 | 12 + | 10% £16.20 |
| Bulk discount: Buy 50 for 15% Off | 50 + | 15% £15.30 |
| Bulk Discount: Buy 83 for 20% off | 83 + | 20% £14.40 |
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
200ml Terracotta Concrete Jar with Lid – Box of 6
Bring a rustic, earthy charm to your candle making with our 200ml Terracotta Concreate Jar with Lid. Crafted from high-quality concrete, these jars feature a unique finish in warm terracotta tones, adding a natural, minimalist appeal to any settings.
Sold in boxes of 6, our Terracotta concrete Jar with lid is perfect for bulk production for those wanting to add style and charm to the garden, kitchen or as gifts.
Key Features
- 200ml capacity, perfect for standard candle pours
- Warm terracotta finish for a natural, on-trend aesthetic
- Concrete construction ensures durability and heat resistance
- Includes a matching lid for a clean finish and dust protection
- Ideal for candle making and retail-ready presentation
- Supplied in a box of 6 for efficient bulk purchasing
Not sure which wick to use? Try our Wick Finder Tool to find the best match.
Pair this candle jar with our range of compatible Candle Lids.
Add a professional finish with our range of Candle Boxes to offer style and durability.
Usage & Product Information
-
This item is hand-finished, and as such, small variations or minor imperfections may occur. These are a natural part of the manufacturing process and do not affect performance.
Transit & Breakage Policy
-
We recommend ordering 10% extra to allow for any potential damage during transit.
-
In the event that items are damaged in transit, we will issue a refund for the affected item(s) only. To qualify, clear photographic evidence of the damage, including the item and original packaging, must be provided within 48 hours of delivery.
-
Damage caused by handling after delivery is not covered.
Container Properties
| Material | Concrete |
| Finish | Terracotta |
| Inner Diameter | 6.8cm |
| Outer Diameter (Top) | 8cm |
| Outer Height | 9cm |
| Inner Height: (for wicking) | 7cm |
| Outer Diameter (Bottom) | 8cm |
| Wax Capacity | 180g Approx |
| Recommended Wick in Prosoy | TCR 27/16, ECO 8, |
| Recommended Wick in Parasoy | ECO 6, LX 18 |
| Recommended Wick in CocoPro | TCR 30/18, ECO 8 |
| Recommended Wick in Nature C3 | TCR 30/18, ECO 8 |
| Recommended Wick in Kerasoy | TCR 30/18, ECO 8 |
| Recommended Wick in Paraffin | LX 18, Stabilo 14, |


