£12.00 ex VAT
- 166 in stock - Available for Immediate Dispatch
166 in stock
| Title | Range | Discount |
|---|---|---|
| Buy 10 | 12 + | 10% £10.80 |
| Bulk discount: Buy 50 for 15% Off | 50 + | 15% £10.20 |
| Bulk Discount: Buy 83 for 20% off | 83 + | 20% £9.60 |
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
Terracotta Concrete Lined Classic Pot – Box of 6
Are you garden ready for Spring? You will be with our brand new Concrete Pots- whimsically created for candle creations in the garden or home, the perfect addition for the new season.
Lined and ready for candle use, these Terracotta Concrete Classic Pots offer the perfect balance of rustic style and outdoor appeal
This candle pot comes in a box of 6, with each pot crafted to withstand heat, making it ideal for candle making. This pot is perfect for making unique candles for personal use or businesses.
Key Features
- Timeless terracotta finish with a classic pot design
- Concrete lining provides added strength and heat resistance
- Ideal for candle making and professional product presentation
- Durable construction for consistent, reliable use
- Uniform sizing to support efficient batch production
- Supplied in a box of 6, suitable for trade and bulk buyers
Not sure which wick to use? Try our Wick Finder Tool to find the best match.
Pair this candle jar with our range of compatible Candle Lids.
Add a professional finish with our range of Candle Boxes to offer style and durability.
This item is hand-finished, and as such, small variations or minor imperfections may occur. These are a natural part of the manufacturing process and do not affect performance.
Transit & Breakage Policy
We recommend ordering 10% extra to allow for any potential damage during transit.
In the event that items are damaged in transit, we will issue a refund for the affected item(s) only. To qualify, clear photographic evidence of the damage, including the item and original packaging, must be provided within 48 hours of delivery.
Damage caused by handling after delivery is not covered.
Container Properties
| Material | Concrete |
| Finish | Green |
| Inner Diameter | 8cm |
| Outer Diameter (Top) | 9.5cm |
| Outer Height | 9cm |
| Inner Height: (for wicking) | 7.5cm |
| Outer Diameter (Bottom) | 6.5cm |
| Wax Capacity | 250g |
| Recommended Wick in Prosoy | TCR 36/20, ECO 14 |
| Recommended Wick in Parasoy | ECO 14, LX22 |
| Recommended Wick in CocoPro | TCR 36/20, ECO 14 |
| Recommended Wick in Nature C3 | TCR 33/20, ECO 14 |
| Recommended Wick in Kerasoy | ECO 14 |
| Recommended Wick in Paraffin | LX24, Stabilo 20 |


