£9.50 ex VAT
- 190 in stock - Available for Immediate Dispatch
190 in stock
| Title | Range | Discount |
|---|---|---|
| Buy 10 | 12 + | 10% £8.55 |
| Bulk discount: Buy 50 for 15% Off | 50 + | 15% £8.08 |
| Bulk Discount: Buy 83 for 20% off | 83 + | 20% £7.60 |
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
Our 30cl Green Candle Glass allows you to create candles with a rich, natural aesthetic. The deep green colour adds a festive feel to any candles, making it a great choice for brands creating a natural-inspired or seasonal luxury home fragrance range.
With a 30cl capacity, this container is ideal for medium to large candles, offering plenty of room for a generous wax fill and strong fragrance performance.
The heat-resistant glass and clean finish make it a good choice for small-batch makers and large-scale production. Sold in boxes of 6, these candle jars are perfect for building new product lines, or producing small runs for retail and gifting collections.
Not sure which wick to use? Try our Wick Finder Tool to find the best match.
Pair this candle jar with our range of compatible Candle Lids.
Add a professional finish with our range of Candle Boxes to offer style and durability.
Usage & Product Information
-
This item is hand-finished, and as such, small variations or minor imperfections may occur. These are a natural part of the manufacturing process and do not affect performance.
- Our wick recommendations are based on extensive internal burn testing. To ensure optimal wick performance, we also recommend purchasing one size larger and one size smaller to account for burn variations caused by different fragrance oils. Please see here for our wick guide and here for burn test data.
Transit & Breakage Policy
-
We recommend ordering 10% extra to allow for any potential damage during transit.
-
In the event that items are damaged in transit, we will issue a refund for the affected item(s) only. To qualify, clear photographic evidence of the damage, including the item and original packaging, must be provided within 48 hours of delivery.
-
Damage caused by handling after delivery is not covered.
Container Properties
| Material | Glass |
| Finish | Green, Clear |
| Inner Diameter | 7.5cm |
| Outer Diameter (Top) | 8cm |
| Outer Height | 9.2cm |
| Inner Height: (for wicking) | 8.7cm |
| Outer Diameter (Bottom) | 8cm |
| Wax Capacity | 220g |
| Recommended Wick in Prosoy | TCR 33/20, ECO 12 |
| Recommended Wick in Parasoy | ECO 12, LX20 |
| Recommended Wick in CocoPro | TCR 33/20, ECO 12 |
| Recommended Wick in Nature C3 | TCR 33/20, ECO 12 |
| Recommended Wick in Kerasoy | ECO 12 |
| Recommended Wick in Paraffin | Stabilo 16, LX20 |


