£12.00 ex VAT
- 91 in stock - Available for Immediate Dispatch
91 in stock
| Title | Range | Discount |
|---|---|---|
| Buy 10 | 12 + | 10% £10.80 |
| Bulk discount: Buy 50 for 15% Off | 50 + | 15% £10.20 |
| Bulk Discount: Buy 83 for 20% off | 83 + | 20% £9.60 |

We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.

We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
Green Concrete Lined Double Trim Pot – Box of 6
Update your candle collection this season with our Green Concrete Lined Double Trim Pot. Designed with the English Summer Garden as the inspiration, you’ll be sure to create stand-out appeal with these pots in your candle range. The pastel green colour adds a refined touch featuring double trim accent for added charm.
Designed for repeated use, each pot is heat-resistant and ideal for crafting high-quality candles. Whether you’re a business owner creating your next big collection or making candles for personal use, this pot provides a professional, polished look for your candle creations.
Key Features:
- Green concrete vessel with a modern, on-trend finish
- Smooth inner lining for clean, professional pours
- Double trim design for multi-wick use
- Heat-resistant and suitable for various wax types
- Durable construction with a premium feel
- Supplied in a box of 6 for small-batch production
Not sure which wick to use? Try our Wick Finder Tool to find the best match.
Pair this candle jar with our range of compatible Candle Lids.
Add a professional finish with our range of Candle Boxes to offer style and durability.
Usage & Product Information
-
This item is hand-finished, and as such, small variations or minor imperfections may occur. These are a natural part of the manufacturing process and do not affect performance.
- Our wick recommendations are based on extensive internal burn testing. To ensure optimal wick performance, we also recommend purchasing one size larger and one size smaller to account for burn variations caused by different fragrance oils. Please see here for our wick guide and here for burn test data.
Transit & Breakage Policy
-
We recommend ordering 10% extra to allow for any potential damage during transit.
-
In the event that items are damaged in transit, we will issue a refund for the affected item(s) only. To qualify, clear photographic evidence of the damage, including the item and original packaging, must be provided within 48 hours of delivery.
-
Damage caused by handling after delivery is not covered.
Container Properties
| Material | Concrete |
| Finish | Green |
| Inner Diameter | 9cm |
| Outer Diameter (Top) | 10.5cm |
| Outer Height | 9cm |
| Inner Height: (for wicking) | 8cm |
| Outer Diameter (Bottom) | 8cm |
| Wax Capacity | 250g Approx |
| Recommended Wick in Prosoy | TCR 36/20, ECO 14 |
| Recommended Wick in Parasoy | ECO 14, LX22 |
| Recommended Wick in CocoPro | TCR 36/20, ECO 14 |
| Recommended Wick in Nature C3 | TCR 33/20, ECO 14 |
| Recommended Wick in Kerasoy | ECO 14 |
| Recommended Wick in Paraffin | LX24, Stabilo 20 |


