£12.00 ex VAT
- 148 in stock - Available for Immediate Dispatch
148 in stock
| Title | Range | Discount |
|---|---|---|
| Buy 10 | 12 + | 10% £10.80 |
| Bulk discount: Buy 50 for 15% Off | 50 + | 15% £10.20 |
| Bulk Discount: Buy 83 for 20% off | 83 + | 20% £9.60 |
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
We now have over 10,000 fabulous reviews on Trustpilot.
Green Concrete Lined Classic Pot – Box of 6
Add a touch of nature to your candle-making collection with our Green Concrete Lined Classic pot. This beautifully crafted pot combines the earthy appeal of a green concrete exterior with a ready-to-use lined interior, offering new seasonal charm for both the garden and home.
Designed to be used multiple times, each pot is heat-resistant, making it ideal for use for candles.
This vessel is perfect for creating candles for personal and business.
Key Features
- Classic pot design with a modern green finish for versatile styling
- Concrete lining enhances durability and heat resistance
- Ideal for candle making and professional retail presentation
- Strong, sturdy construction for reliable performance
- Uniform sizing for consistent production results
- Supplied in a box of 6, perfect for trade and bulk use
Not sure which wick to use? Try our Wick Finder Tool to find the best match.
Pair this candle jar with our range of compatible Candle Lids.
Add a professional finish with our range of Candle Boxes to offer style and durability.
This item is hand-finished, and as such, small variations or minor imperfections may occur. These are a natural part of the manufacturing process and do not affect performance.
Transit & Breakage Policy
We recommend ordering 10% extra to allow for any potential damage during transit.
In the event that items are damaged in transit, we will issue a refund for the affected item(s) only. To qualify, clear photographic evidence of the damage, including the item and original packaging, must be provided within 48 hours of delivery.
Damage caused by handling after delivery is not covered.
| Material | Concrete |
| Finish | Green |
| Inner Diameter | 8cm |
| Outer Diameter (Top) | 9.5cm |
| Outer Height | 9cm |
| Inner Height: (for wicking) | 7.5cm |
| Outer Diameter (Bottom) | 6.5cm |
| Wax Capacity | 250g |
| Recommended Wick in Prosoy | TCR 36/20, ECO 14 |
| Recommended Wick in Parasoy | ECO 14, LX22 |
| Recommended Wick in CocoPro | TCR 36/20, ECO 14 |
| Recommended Wick in Nature C3 | TCR 33/20, ECO 14 |
| Recommended Wick in Kerasoy | ECO 14 |
| Recommended Wick in Paraffin | LX24, Stabilo 20 |


